"UPRAVLJANJE OBALNIM PODRUČJEM U JADRANSKOJ HRVATSKOJ" - ZAVRŠNA KONFERENCIJA
07.11.2019, 09:44h
U dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću u organizaciji JU RERA SD održana je konferencija „Upravljanje obalnim područjem u Jadranskoj Hrvatskoj“ na kojoj je predstavljen izrađeni Plan upravljanja obalnim područjem grada Kaštela.
JOŠ NOVOSTI
Webinar o Programima Unije za dionike regionalne i lokalne razine
15.11.2024, 13:39h
JU RERA na sastanku partnera projekta CAMPUS
15.11.2024, 10:28h
Na e-Savjetovanju “Unaprjeđenje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici za djecu, mlade i obitelji u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti”
14.11.2024, 12:02h
Prva izmjena i dopuna Poziva
14.11.2024, 09:31h
Održan partnerski sastanak projekta FISHNOWASTE u Riminiju
11.11.2024, 14:21h
Plan upravljanja obalnim područjem grada Kaštela izrađen je kako bi se ostvario održivi razvoj obalnog područja Grada Kaštela kroz sinergiju turističkih aktivnosti s ostalim namjenama obalnog i morskog područja i resursa.
Cilj Obalnog plana: Održiv razvoj obalnog područja zasnovanog na turizmu s težištem na mjerama zaštite morske obale koja je posebno ugrožena klimatskim promjenama.
Kako Obalni plan pomaže: Plan daje prijedloge, razrađuje operativne aktivnosti i mjere za upravljanje obalnim područjem te predstavlja podlogu drugim planskim i upravljačkim dokumentima.
Ovaj Plan je izrađen u sklopu pilot aktivnost Interreg Med projekta CO-EVOLVE koji ima za cilj analizirati i promicati koevoluciju ljudskih aktivnosti i prirodnih sustava u turističkim obalnim područjima, uzimajući u obzir posljedice klimatskih promjena, omogućavajući održivi razvoj turističkih aktivnosti te koegzistenciju i sinergiju s ostalim namjenama obalnog i morskog područja i resursa.
Opći ciljevi pilot aktivnosti zasnivaju se na "Protokolu o integriranom upravljanju obalnim područjem na Mediteranu, Direktivi 2014/89/EU "Uspostava okvira za prostorno planiranje morskog područja" i UNEP- PAP/RAC dokumentu "Održivi obalni turizam“. Opći ciljevi integralnog upravljanja obalnim područjem, a time i ciljevi ovog Plana, su:
- omogućiti održivi razvoj obalnih područja putem racionalnog planiranja aktivnosti te na način da se osigura sklad okoliš i krajolika s gospodarskim, društvenim i kulturnim razvoje;
- sačuvati obalna područja u korist sadašnjih i budućih generacija;
- osigurati održivo korištenje prirodnih resursa, osobito u pogledu korištenja voda;
- osigurati očuvanje cjelovitosti obalnih ekosustava, krajolika i geomorfologije;
- spriječiti i / ili smanjiti učinke prirodnih katastrofa, a posebno onih uzrokovanih klimatskim promjenama, što može biti inducirano procesima u prirodi ili ljudskim aktivnostima;
- postići koherentnost između javnih i privatnih inicijativa i između svih odluka tijela javne vlasti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini koja utječu na korištenje obalnog područja.
Plan se naslanja na mnogobrojne strateške i planske dokumente, crpi informacije iz postojećih studija i ekspertnog znanja uključenih stručnjaka i dionika te daje novi pogled na prostor kroz prizmu klimatskih promjena.
Analizom stanja od strane stručnjaka i participativnim pristupom putem četiri tematske radionice s dionicima identificirani su ključni problemi. Planom su utvrđeni ciljevi, mjere i aktivnosti se napravljena analiza ranjivosti.
Glavni ciljevi utvrđeni obalnim planom su implementacija integralnog pristupa upravljanju obalnim područjem grada Kaštela u svjetlu klimatskih promjena, očuvanje i unaprjeđenje stanja okoliša i razvoj održivog turizma prilagođenog posebnostima obalnih povijesnih gradova.
Na konferenciji je svoja iskustva vezana uz upravljanje obalnim područjem Šibensko kninske županije iznijela pročelnica Upravnog odjela za zaštitu okoliša i komunalne poslove Šibensko kninske županije Sanja Slavica Matešić, koja je i predstavila Plan upravljanja obalnim područjem Šibensko – kninske županije, kao prvi ovakav županijski plan, a o Smjernicama za integralnu zaštitu ruralnih krajolika i održiv razvoj turizma delte rijeke Neretve Dubrovačko-neretvanske županije govorio je Nikša Božić iz tvrtke APE. O Planu upravljanja obalnim područjem Splitsko dalmatinske županije koji je trenutno u izradi govorila je Matea Dorčić iz Upravnog odjela za pomorstvo i turizam Splitsko dalmatinske županije. Uvodnim riječima sudionike konferencije pozdravili su zamjenik gradonačelnika Kaštela, Grgica Benutić, i zamljenica ravnatelja JU RERA SD, Marica Babić.
Po završetku konferencije, neslužbeno su dionicima predstavljeni i drugi INTERREG projekti koji posjeduju sličnu tematiku klimatskih promjena, a posebno projekt PMO GATE koji je izravno vezan za područje Kaštela (jedno od pilot područja). Projekt pod punim nazivom „PMO-GATE Preventing, Managing and Overcoming Natural-Hazards Risks to mitiGATE economic“ financiran u sklopu Programa prekogranične suradnje Italija- Hrvatska (prioritetna os 2: Sigurnost i otpornost, SO 2.2. (specifični cilj) Povećati sigurnost programskog područja od prirodnih katastrofa i katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem). Projekt za cilj ima poboljšati sigurnost definiranog područja, podupirući razvoj sustava upravljanja katastrofama, povećavajući kapacitet oporavka uz smanjenje šteta na najmanju moguću mjeru. Projekt PMO-GATE će doprinijeti poboljšanju kapaciteta javnog i privatnog sektora radi ublažavanja utjecaja klimatskih promjena i prirodnih opasnosti na kulturnu baštinu. Projekt se fokusira na razvoj adekvatnih rješenja za prilagodbu klimatskim promjena, u ovom slučaju prevenciju rizika u slučaju poplava i meteo-tsunamija.
JOŠ NOVOSTI
Webinar o Programima Unije za dionike regionalne i lokalne razine
15.11.2024, 13:39h
JU RERA na sastanku partnera projekta CAMPUS
15.11.2024, 10:28h
Na e-Savjetovanju “Unaprjeđenje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici za djecu, mlade i obitelji u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti”
14.11.2024, 12:02h
Prva izmjena i dopuna Poziva
14.11.2024, 09:31h
Održan partnerski sastanak projekta FISHNOWASTE u Riminiju
11.11.2024, 14:21h