„Inovativne projekcije proistekle kroz organizaciju pilot projekata u poslovanju i trženju proizvodima ribarstva kroz projekt PRIZEFISH‚¬

Zadar, 19-21. listopada 2021.

PRIOPĆENJE: Zadarska županija u suradnji s projektnim partnerima – Institutom za oceanografiju i ribarstvo i Javnom ustanovom RERA S.D., održala je 19. listopada 2021. godine u Zadru sastanak na temu „Inovativne projekcije proistekle kroz organizaciju pilot projekata u poslovanju i trženju proizvodima ribarstva kroz projekt PRIZEFISH€ i “Održivo ribarstvo na Jadranu kroz inovativne tehnologije i jadranske riblje proizvode – projekt PRIZEFISH€. “Upravljanje eko-inovativnim lancima opskrbe u ribarstvu, kako bi se postigla dodana vrijednost jadranskih ribljih proizvoda€ ili skra-eno projekt PRIZEFISH, dio je prve prioritetne osi „Plava inovacija“programa prekogranične suradnje INTERREG Italija- Hrvatska 2014-2020. Ribarimo bolje! Ostvarimo više! Očuvajmo jadransko more! – krilatica je projekta čija je provedba započela 1. siječnja 2019. i traje do 31. prosinca 2021. godine. Ukupna vrijednost projekta je 3.117.680,00 ‚¬, od je čega 85% financirano iz ERDF. Ciljevi projekta PRIZEFISH su razvoj prekograničnog lanca opskrbe ribarstva i lanca vrijednosti na Jadranu te kapitalizacija istih kroz prekogranične zajedničke treninge radi pove-anja potencijala dugoročne gospodarske, ekološke i društvene održivosti na jadranskim obalnim područjima. Vode-i partner je Sveučilište u Bolognji, a ostali partneri su: Zadarska županija, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Ministarstvo poljoprivrede, Javna ustanova RERA SD za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Ribarska zadruga Omega 3, Ribarska zadruga Istra, CNR: Institut morskih znanosti ISMAR, ASSAM: Agencija za agrohranu regije Marche, CESTHA: Eksperimentalni centar za očuvanje staništa, Srednja škola €˜Remo Brindisi€™, OGS: Nacionalni institut oceanografije i eksperimentalne geofizike, Organizacija proizvođača školjkaša €“ Bivalvia Veneto, Regija Emilia €“ Romagna. Sastanak prekogranične suradnje održao se u obliku hibridnog događaja (uživo i online). Na sastanku su se okupili znanstvenici, stručnjaci, vanjski suradnici i projektni partneri koji su kroz svoja izlaganja predstavili dostignu-a projekta te otvorili diskusiju s hrvatskim i talijanskim ribarima te ostalim dionicima u sektoru ribarstva koji su prisustvovali sastanku. Sastanak je započeo obra-anjem pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo, vodno gospodarstvo, ruralni i otočni razvoj gdin-a Danijelom Segari-em, nakon kojeg je uvodne napomene o projektu PRIZEFISH, osnovnu ideju i viziju projekta, glavne ciljeve i važnost projekta PRIZEFISH iznijela gđa. Alessia Cariani, predstavnica vode-eg partnera projekta. Cjelokupan sastanak prekogranične suradnje moderirala je gđa. Valentina Andri- iz Uprave ribarstva, Službe za savjetodavnu podršku u ribarstvu, Ministarstva poljoprivrede.
Gđa. Giulia Sandalli, s Instituta morskih znanosti iz Italije, u svom izlaganju pod nazivom “Načela za certificiranje jadranskog ribarstva: shema certificiranja ARFM-a „ govorila je o razvoju regionalne sheme certificiranja za riblje proizvode Jadranskog mora te predstavila ARMF (Adriatic Responsible Fishery Management) kao mogu-i oblik certificiranja proizvoda. Predstavila je standarde koji se temelje na ekološkom, ekonomskom i socijalnom aspektu te proceduralni okvir kojima je definiran postupak certificiranja za ARMF-a (Adriatic Responsible Fishery Management). Sa Sveučilišta u Bolognji kolege, partneri, prof.dr. Eva Merlon i prof.dr. Luca Mullazzani prezentirali su ispitivanja ekološki inovativnih lanaca opskrbe ribarstva na tržištu jadranskih ribljih proizvoda s dodanom vrijednoš-u te preferencije prema inovativnim ribljim proizvodima na talijanskom i španjolskom tržištu dok -e istu temu za Hrvatsku prezentirala je prof.dr.sc. Marija Cerjak sa Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Nutritivnu važnost ribe kao prehrambenog proizvoda predstavila je dipl.ing. Dragana Milosavljevi-.
Na sastanku prekogranične suradnje sudjelovao je i prof.dr. Lav Bavčevi-, sa Sveučilišta u Zadru predavanjem na temu „Putevi i stranputice upravljanja ribolovom koji cilja malu plavu ribu“.
„Primjena teorije maksimalnog održivog prinosa u planu upravljanja za malu plavu ribu može rezultirati s drastičnim smanjenjem dozvoljene količine ulova s proporcionalnim posljedicama za ribare i prate-u industriju. Istraživanja pokazuju da je vrlo neizvjesno ho-e li ograničenje ulovne količine rezultirati s ciljanom i stabilnom biomasom srdele. Ciljanje maksimalno održivog prinosa za srdelu, čija biomasa značajno ovisi o faktorima okoliša, nije znanstveno opravdana opcija“ iznio je prof. Bavčevi-. U upravljačkom smislu puno je važnije provesti analizu ekonomskih i ekoloških rizika od mjera upravljanja i sukladno tome provesti upravljanje koje uključuje i upravljanje rizicima. Inovativne procese i inovativne proizvode proizašle kroz aktivnosti triju proizvođačkih organizacija; Omege3, ribarske zadruge Istra te organizacije proizvođača školjkaša O.P.Bivalvia (regija Veneto, Italija) prezentirao je mr.sc. Mario Lovrinov. O utjecaju manipulacije ribom na brodu na kvalitetu finalnog proizvoda govorio je dr.sc. Tibor Janči sa Prehrambeno €“ biotehnološkog fakulteta u Zagrebu. “Inovacije proizašle iz projekta Prizefish rezultirale su značajnim unaprijeđenjem prakse rukovanja sitnom plavom ribom tijekom lova plivaricama. Primjena modificiranih pumpi za ukrcaj ulova omogu-ila je bolju organizaciju rada na palubi broda uz maksimalno skra-ivanje vremena potrebnog za ukrcaj i pravovremeno hlađenje ulova. Specifičnosti u načinu rada pumpe smanjile su mogu-nost nastanka ozljeda i fizičkih ošte-enja ribe unutar mreže i prilikom ukrcaja na plovilo. Sve navedeno rezultiralo je maksimalnim očuvanjem kvalitete sitne plave ribe, što je potvrdilo istraživanje provedeno U Laboratoriju za tehnologiju mesa i ribe Prehrambeno – biotehnološkog fakulteta u Zagrebu. Inovacije u segmentu izlova i plasmana demerzalnih vrsta usmjerene su na razvoj procesa strojnog izdvajanja mesa kozica koji je rezultirao boljim iskorištenjem kozica kao sirovine za preradu i otvorio širok spektar mogu-nosti za plasman različitih proizvoda s dodanom vrijednosti na bazi kozica.” Predavanje o selekciji male plave ribe kao metode očuvanja ribljeg fonda u Jadranskom moru predstavio je prof.dr.sc Daniel Matuli- sa Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Tema je vezana uz mjeru I.3 i projekt suradnje znanstvenika i ribara kojim koordinira Institut Ruđer Boškovi- uz Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i ribarski obrt “Mišlov” u funkciji suradnika. Projekt ima za cilj prepoznati mogu-nost diverzifikacije i prilagodbe postoje-e opreme na ribarskom brodu u smislu manipulacije ulovom radi pove-anja kvalitete ulova i odabira ribe s mogu-noš-u odvajanja nedorasle i neželjene, ali ve- ulovljene ribe. Sva dosadašnja istraživanja, dokumenti i studije projekta PRIZEFISH dostupni su široj javnosti na službenim stranicama projekta PRIZEFISH. Novosti o projektu dostupne su na društvenim stranicama projekta:
€¢ https://www.facebook.com/prizefish/
€¢ https://www.instagram.com/_prizefish_/?hl=en
€¢ https://www.linkedin.com/company/prizefish/
€¢ https://twitter.com/_prizefish_
€¢ https://www.youtube.com/channel/UCi9GoQL7pKPfyVCdklJMTXQ